Veri GüvenliğiSurface Transport & Logistics

veri_güvenliği
Veri Sızıntısı Önleme (DLP)

Veri sızıntısı önleme çözümleri, kurum için gizli olan verinin, kurum dışına sızmasını önlemek amacıyla geliştirilmiştir. Verinin saklandığı ortamlarda (dosya sunucusu gibi), iletildiği ortamlarda (e-mail, instant messenger, ftp gibi) ve kullanıldığı ortamlarda (kullanıcı bilgisayarları, USB Flash bellekler gibi) saptanması, izlenmesi ve verinin korunması sağlanır. Veriyi tespit etmek ve korumak için çeşitli “deep content analysis” teknikleri kullanılır. DLP çözümleri aynı zamanda içerik filtreleme çözümleri ile entegre çalışabilirler.

Veri Sınıflandırması

Gün geçtikçe boyutu büyüyen veriyi kontrol altında tutabilmek gittikçe daha zorlaşmaktadır. Pek çok farklı formatta ve ortamda bulunabilen kurumsal verinin öncelikle kurum ihtiyaçlarına göre yapısal olarak sınıflandırılması ve kritiklik derecesinin belirlenmesi gerekmektedir. Oluşturulan bu temel üzerinde, kritik verinin korunabilmesi için gerekli önlemler alınabilir.

Bu ihtiyacı veri sınıflandırma çözümleri ile karşılamak mümkündür. Bu çözümler sayesinde verinin sınıfını belirlemek ve kurum politikalarını uygulamak çok daha kolay hale gelmektedir. Veri sızıntısını engelleyebilmek için de sınıflandırma çözümleri kritik öneme sahiptir.

Kriptolama, Tokenization, HSM

Kişilerin yetkisi olmadığı veriye erişimini engellemek için birçok önlem alınmaktadır. Tüm önlemlere rağmen yetkisi olmayan kişilerin veriye erişebilme ihtimali az da olsa vardır. Bu ihtimale karşı, veri yetkisiz kişilerin eline geçtiğinde de korunabilmelidir. Bu amaçla kriptolama ve tokenization teknolojileri kullanılır.

HSM’ler şifreleme işlemlerinin güvenliğini artırmak için tasarlanmış cihazlardır ve hassas bilgileri saklama için uygun ortamlar sunarlar. Bunun yanı sıra, veritabanı şifreleme, doküman imzalama, online bankacılık, EFT işlemleri, kök anahtar korunması gibi kullanım alanları vardır. Bu cihazların saniyede atabilecekleri dijital imza sayısı çok fazladır. O nedenle elektronik fatura, elektronik doküman oluşturma gibi işlemlerde hem performans hem güvenlik nedeniyle kullanılırlar. Bu cihazlar PCI DSS, SOX gibi kriterlere uyumluluk için tercih edilirler.

Kredi Kartı ve Hassas Bilgi Keşfi

Kredi kartı bilgisi PCI DSS standardı gereği uygun şekilde korunması gereken hassas bilgilerin başında gelmektedir. Ancak sadece bu standarda uyumlu hale gelmek için değil, kurumsal itibarı korumak ve kart hırsızlığına maruz kalmamak için de hassas bilginin korunması için önlem alınması şarttır. Kredi kartı ve hassas bilgi keşif çözümleri, sisteminizdeki tüm dosyaları, paylaşımlı alanları, e-postaları, veritabanlarını, depolama alanlarını tarayarak kredi kartı, T.C. kimlik numarası gibi hassas bilginin nerelerde bulunduğunu keşfeder ve uygun önlemleri almanız için size yol gösterir.

Veri Yönetişimi Çözümü

Veri yönetişimi çözümleri, yapılandırılmamış veri üzerinde tam kontrol sağlamanızı ve görünürlüğü arttırmanıza imkan verir. Bu çözümler sayesinde, hassas verilerinize kimin, ne şekilde eriştiğini belirleyebilir, erişim kurallarınıza uygun şekilde, çalışanların sadece yetkisi dahilindeki klasör ve dosyalara eriştiğini garanti altına alabilirsiniz. Bununla birlikte, klasör bazında veri sınıflandırması yapmanız da mümkün olur. Makine öğrenmesi (machine learning) özelliği sayesinde, kullanıcıların erişim alışkanlıkları takip ederek sıradışı erişimlerin belirlenmesi de bu çözümleri sağlayabildiği bir artı değerdir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz ?

Size en yakın ofisimizi ziyaret edebilir veya Online mesaj atarak iletişim kurabilirsiniz.

Operasyonumuzda ihtiyaç duyduğumuz araçları ayrı ayrı yazılım ve uygulamalarla çözmeye çalışıyorduk. Ancak Datafark ile tüm ihtiyaçlarımızı tek bir platform ve yazılım aracılığıyla yönetebileceğimizi gördük.

Canan Karaca
Genel Müdürü, Arcade Systems

İhtiyanız Olan Şey Kaliteli Bir Danışmanlık Hizmeti mi?