E-ticarete Pandemi Etkisi - E-Ticaret Hizmetleri, E-Ticaret Danışmanlık, E-Ticaret Hukuku,E-Ticaret Yazılımı
14 Ağustos 2020 gonulyuksel

E-ticarete Pandemi Etkisi

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO), 2019 yılının Aralık ayında, Wuhan kentinde ortaya çıkan Korona Virüs salgını ile pandemi ilan etmesiyle birçok sektör olumsuz etkilenirken, e-ticaret yükselişe geçti. Alınan önlemler kapsamında, tüketicilerin fiziki mağazaları tercih etme oranı düşerken, online alışverişe ilgide adeta sıçrama yaşandı.

Tüketici alışkanlıklarında da değişimlere sebep olan pandemi sürecinde kârlı çıkan e-ticaret, yeni bir devrin kapılarını aralıyor. Sosyal mesafe, olabildiğince az ve yüksek önlemli temasın, virüsün yayılmasını yavaşlattığı uzmanlar tarafından açıklanınca, online alışveriş tüketicileri ve hatta daha önce hiç online alışveriş davranışında bulunmayan tüketiciler bile online mağazaları tercih etmeye başladı. Peki değişime uğrayan tüketici davranışları e-ticareti nasıl etkiledi? Bu yazımızda pandemi sürecinin e-ticarete olan etkilerinden bahsedeceğiz.

Pandemi süreci ile birlikte tüketici davranışlarında büyük bir farklılık gözlemleniyor. Fiziksel mağazalardan elde edebilecekleri ürünlere online alışverişten de ulaşabilecekleri bilincine ulaşan tüketiciler, e-ticareti zirveye taşıdı. Söz konusu pandemi süreci olunca yalnızca sağlık ürünlerinin satışında artış bekliyor olabilirsiniz ancak Sağlık Bakanlığı’nın evde kal çağrısına kulak veren tüketiciler, bu süreçte raf ömrü uzun ürünler, yiyecek ve içecekler, moda ve giyim, ev tekstili gibi birçok alanda alışverişe yöneldi. İngiltere’de bir Uluslararası dijital pazarlama ve SEO ajansının hazırladığı Online Pazar Yerleri Sektörü 2020 İlk Çeyrek Raporu’na göre Korona Virüs etkisiyle tüketici davranışları ve pazar paylarındaki tüm değişimleri ortaya koyuyor.

 

 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, tüketiciler;

  • Hızlı ve güvenilir olması,
  • Geniş ürün yelpazesine kolayca ulaşılması,
  • Temassız ödeme imkanının olması,
  • Daha fazla indirim ve kampanyadan yararlanılması,
  • Evde kalarak da ihtiyaçlarının karşılanması,

 

Ve hizmeti veren firmaların da yükselişine en büyük desteği sağlarken, fiziksel mağazalar buna benzer fırsatlar sebebiyle e- ticareti tercih ediyor. Bu tercih e- ticaret ve henüz e-ticarete katılmayan firmalar için tehlike arz ediyor. (Aylık cirolarında ciddi kayıplar, iflas etme, rakiplerine karşı yenilgi vb.) E-ticaretin dışında kalan firmalar için kayıplarını telafi etmenin ve pazardaki konumlarını yeniden kazanmalarının yolu yalnızca e-ticarete katılmaktan geçiyor. Zira gelecekteki yıllar için hedeflenen e-dönüşüm, sürecin getirisi olarak beklenilenden daha erken uygulamaya konuldu. Diğer taraftan uluslararası ithalat ve ihracat döngüsünde, konteyner gönderimlerinin etkileneceği de aşikâr. Konuya ilişkin olarak, Alibaba kurucusu Jack Ma, gelecekteki 5-6 yıl içerisinde, şu anda %80 olan sınır ötesi ticaretteki konteyner gönderiminin, e- ihracat ve e-ticaretin etkisi ile %20 oranlarına gerileyeceğini söylüyor. Bunun anlamı ise, artık toptancılık gibi aracı birimlerin ortadan kalkması ve e-ticaretin, üreticiden sınır ötesi dahil tüm tüketicilere hitap etmesi demek oluyor.

Tüketicisinin davranışlarını takip eden ve onların ihtiyaçlarını karşılamayı misyon edinen firmalar için, dönüşüm süreci ancak e-ticaret ile mümkün olacağa benziyor. Salgın sürecinin ne kadar süreceği ile ilgili olarak yaşanılan belirsizlik devam etse de tüm insanlığın üzerinde kalıcı davranışlar şekillendireceği kesin. E-ticaret de kalıcı tüketici davranışlarının yükselen değeri olmaya devam edecek.

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir