E-ticarette Güçlü Marka Olmanın Yolları - E-Ticaret Hizmetleri, E-Ticaret Danışmanlık, E-Ticaret Hukuku,E-Ticaret Yazılımı
5 Eylül 2020 gonulyuksel

E-ticarette Güçlü Marka Olmanın Yolları

E-TİCARETTE GÜÇLÜ MARKA OLMANIN YOLLARI

E-ticaretin handikaplarını bilmek markanızı güçlendirmede iyi bir avantajdır. Eğer pazarda yeni ya da bir süredir bulunan bir yüz iseniz kendinizi hedef kitlenize tanıtmada zorlu bir süreç geçirmiş olabilirsiniz. Her alanda olduğu gibi bu alanda da stratejiler devreye giriyor. Datafark olarak, deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istedik.

 

Markalaşma Yolunda Kendinize Sormanız Gereken Sorular:

Belirli bir hedefe odaklandığınızda, konu ne olursa olsun yetkinliklerinizi baştan sorgulamanız gerekir. Sahip olduğunuz bilgiler, deneyimleriniz ve daha önce denediğiniz yollar iyi bir referans olsa da gerçekler dünyasında olan temelleri iyi bilmeniz gerekiyor. Temelleri kavradığınızda uygun stratejiyi bulmakta zorlanmayacaksınız. Hadi bazı soru örneklerine göz atalım:

  • İşletmeniz e-ticarette yer alabilecek hedef ve vizyona sahip mi?
  • Tüketicilerin sahip olduğu problemlerin hangilerine çözüm sunuyorsunuz?
  • İşletmeniz hakkında müşterileriniz neler düşünüyor?
  • Hedef kitleniz markanızdan ne kadar haberdar?
  • Hizmet standardınız ne? Bu standart rakiplerinizin sunduğu standardın altında mı üstünde mi?

 

Bu sorulara dürüst bir şekilde cevap verip, yetkinliklerinizi belirlediğinizde artık eksik noktalarınıza odaklanıp yeni stratejiler belirleyebilirsiniz. Strateji oluşturmada yardımcı olabilecek adımları gelin birlikte inceleyelim.

 

Müşteri Deneyimlerini Güçlendirin:

Sadık müşteriler yaratmanın birincil yolu onların talep ve isteklerine cevap vermede hızlı ve yaratıcı olmanızdır. Kullanacağınız sadakat programları ve özgün içeriklerle verilere erişimleri kolaylaştırmalısınız. Mevcut müşterilerinizi de elde tutmanız için geliştireceğiniz stratejiler önem kazanacaktır. Yinelenen satışların aktif üyeleri müşterileriniz, potansiyel müşterilerinize ayıracağınız bütçenin dönüşümünden daha fazladır. İyi bir strateji ile web sitenizi ya da sosyal medya hesaplarınızı ziyaret eden müşterilerinize sunacağınız online, hızlı ve güvenli dönüşleriniz ile markanız hakkında olumlu bir yargı oluşacaktır. Bu da Word Of Mouth adı verilen ağızdan ağıza pazarlamayı destekleyerek yeni potansiyel müşterilerinizi oluşturmada etkili bir adım olacaktır.

 

Güvenilir ve Uzman Olduğunuzu Hissettirin:

Güçlü bir marka imajını yaratmanızda uzman ve güvenilir olmak önemlidir. E-ticaret markası olmanızda bu iki kriteri sağladığınızda marka bilinirliğiniz de artacaktır. E-ticaretin hem avantajı hem de dezavantajı olan online alışverişte, müşteriler olumsuz deneyim yaşadıklarında, bu yaptığınız PR çalışmalarından çok daha hızlı bir şekilde diğer kullanıcı ve kullanıcı adaylarına ulaşarak markanıza olan güvenin sarsılmasına neden olacaktır. Yaşayacağınız herhangi bir problemde iş birlikçileriniz değil direkt olarak markanız sorumlu tutulur. En doğru iş birliğini oluşturduğunuzdan ve kurduğunuz ekibin yeterliliğinden emin olmalısınız. Müşterileriniz size her an ulaşabilmeli ve henüz problem oluşmadan riskleri hesaplayacak uzman kadroya sahip olmalısınız.

 

 

Farkınızı Ortaya Koyun:

Rekabet ortamı e-ticaret alanında hızla değişen durumlardan biridir. Her an dengelerin değişebileceğini göz önünde bulundurarak, sizi rakiplerinizden öne çıkaracak özelliklerinizi parlatmalısınız. Bu özellikler, rakiplerinizde bulunmayan hizmetleriniz, müşteri destek hatlarınız, ürün kaliteniz ya da avantajlarınız olabilir. Farklarınızı yansıtabilmenin yollarını, hedef kitlenizin bulunduğu mecraları çok iyi analiz etmelisiniz.

 

 

Pazarlama ve Reklam Stratejilerinizi Geliştirin:

Markalaşma sürecinde belki de en etkili adım pazarlama ve reklamdır. Sahip olduğunuz kalite ne olursa olsun, bunu ilk kullanıcıdan son kullanıcıya kadar anlatabilmelisiniz. Geliştireceğiniz reklam stratejileri ile segmenti ne olursa olsun kapsayıcı bir marka olduğunuzu yansıtabilmelisiniz. Seçeceğiniz renklerden, kullanacağınız kelimelere kadar özenli olmalı ve hedefi tutturmalısınız. Marka kimliğinizi, vereceğiniz hizmeti ya da ürünü kusursuz bir şekilde tanıtmak aynı zamanda da güvenilirliğinizin sarsılmaması için dürüst olmanız göründüğü kadar kolay olmasa da profesyonel insanlardan destek almanız yararınıza olacaktır.

 

Yeniliklere Açık Olun:

Sürekli gelişen Dünya şartlarında, geleneklere bağlı kalmak, klasik pazarlama mantalitesinden uzaklaşamamak, inovatif ve kreatif fikirlere kapalı olmak sizi sıradan bir marka yapacaktır. E-ticaret kadar hızlı değişen bir sektörde bu oldukça olumsuzdur ve yok oluşun başlangıcı olabilir. Hizmet ve ürünlerinizde sürekli değişime hazır ve tedbirli olmalısınız. Her konuda sizi yeterli gören müşterileriniz size daha fazla güven duyacaktır.

 

Sonuç olarak e-ticaret alanında güçlü bir marka olmak için ihtiyacınız olan bir yol haritasından fazlası değildir. Sahip olduğunuz yetkinlikleri sınamak ve gelişime açık olmak size her zaman daha fazla müşteri potansiyeli kazandıracak ve nihayetinde vazgeçilmez bir marka olma yolunda önünüzdeki tüm engelleri kaldıracaktır.