Neden İşinizi İnternete Taşımalısınız? - E-Ticaret Hizmetleri, E-Ticaret Danışmanlık, E-Ticaret Hukuku,E-Ticaret Yazılımı
6 Ekim 2020 gonulyuksel

Neden İşinizi İnternete Taşımalısınız?

Globalleşen dünya, değişen alışkanlıklar, kısalan mesafeler ve internet teknolojisinde yaşanan devrim niteliğindeki gelişimler… Geleneksel ticareti geride bırakan değişimler ile rekabet iyice kızışıyor. Büyüme hedefinin yanı sıra rakiplerinin gerisinde kalmak istemeyen fiziksel mağazaya sahip işletmeler işlerini internete taşıyor. Karlılık düzeyleri her ne olursa olsun şirketler markalaşma yolunda internete yatırım yaparak varlıklarını ortaya koyuyor. Elbette online dünyada yer almanın önemi bunlarla sınırlı değil. Öyleyse işinizi internete taşımanın nedenleri neler? Hadi birlikte bakalım!

  1. Her Yerden Kontrol İmkânı

Fiziksel mağazalara sahip işletmeciler için daha fazla özgürlük alanı demek daha kolay kontrol ve hızlı dönüş anlamına geliyor. Genel hedef kitlesinin de internete yönelmesiyle, tablet, telefon, laptop gibi modern teknoloji cihazlarından işletmeler kolaylıkla kitlelerine ulaşabiliyorlar. Ulaşabilmenin yanı sıra müşteri taleplerini ve rekabet piyasasını daha yakından takip edebiliyorlar. İnternete taşınan işlerin bir diğer artısı ise fiziksel mağazalarda sınırlı hareket alanının daha geniş alanlara yayılması. Belirli mesai saatlerinin dışında da verilere, taleplere, siparişlere rahatlıkla ulaşılabiliyor. Eğer bu özgürlük alanı çalışanlarla da paylaşılırsa motivasyon kaynağı haline bile gelebiliyor.

  1. Maliyet ve Kâr Payı

Fiziksel mağazaların aksine e-ticaret siteleri düşük maliyetle kurulurlar. Fiziksel mağazalarda, işyeri kiraları, elektrik vb. ihtiyaç giderleri, stopaj ücretleri, ulaşım gibi uzun dönemli maliyetler yer alır. Bu maliyetleri direkt olarak eleyen e-ticaret sayesinde düşük maliyetle yüksek kâr payı elde eden işletme haline gelebiliyorsunuz. Eğer sipariş üzerine iş yapan bir işletmeyseniz (drop shipping), depo ve stok gibi yüksek maliyeti minimize etmeniz için e-ticaret mükemmel bir yoldur.

  1. Dünya Pazarlarında Yer Edinmek

İnternet ortamında coğrafi sınırlar hükmünü kaybeder. Fiziksel mağazalarda sınırlar ötesine hizmet ve ürün götürmek birçok zorlu aşamadan geçmeyi ve yüksek maliyeti gerektirir. Oysa e-ticarette var olan her şirketin dünyanın herhangi bir yerine, dilediği her an satış yapma imkânı vardır. Satışları artırmanın ve işletmeyi sınırlar ötesinde markalaştırmanın iyi bir adımı olan e-ticaret ile basit bir iki parmak hareketiyle tüm dünyaya nam salmak kolaydır. Satış odağının genişlemesi ve sınırlar ötesine geçiş ile birlikte dünya pazarlarında yer edinmek oldukça kolaydır.

  1. Hedef Kitle ve Müşteri Segmentasyonu

Her işletme için hedef kitleyi belirlemek kuruluştan ya da verilecek hizmetten önce bitmesi gereken bir aşamadır. Bu aşama fiziksel mağazalara sahip kullanıcılar için oldukça zorlayıcıdır. Ancak e-ticaret sitelerinde hedef kitle belirleme ve ulaşma, müşteri segmentasyonu yapma daha kolaydır. En basit anlatımıyla, e-ticaret sitelerinde çok cüzi bütçelerle verilen dijital reklamlar, sosyal medya gibi online platformlar aracılığıyla yapılan ücretsiz pazarlama faaliyetleri, konvansiyonel pazarlamaya oranla hem daha kolay hem de ucuzdur.

  1. Trendleri Takip Etmek

Özellikle son günlerden örnek verecek olursak, yaşanılan pandemi sürecinin de etkisiyle online alışverişte patlama yaşandı. Evlerinde kalarak ihtiyaçlarını karşılamak isteyen müşteriler özellikle hızlı kargo, güvenilir marka, kapıda ödeme gibi özel seçenekleri olan firmalara yöneldiler. İnsanlar artık telefon, tablet, diz üstü bilgisayar gibi teknolojik araçlarla tek tıkla ulaşabilecekleri hizmetleri tercih ediyorlar. Bunun gerisinde kalan işletmelere olan güven azalıyor. Bu yüzden müşteri ihtiyaçlarını yakından takip eden, dünyadaki değişimleri yakından izleyen firmalar daha fazla prestijli ve güvenilir sayılıyorlar.

 

İşte bu sebeplerle işletmenizi internete taşımalısınız. Uzun vadede hem markalaşma hem de globalleşme adına e-ticaret etkili bir yol olacaktır. Eğer siz de işletmenizi internete taşımayı düşünüyorsanız, bu avantajları elde edebilmeniz için profesyonel bir ekiple çalışmalısınız. Tüm süreçlerinizi iyi yönetebilecek yeterlikte olan Datafark ile yükselebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin!