Home Office Çalışmada Başarılı Olmanın Sırları - E-Ticaret Hizmetleri, E-Ticaret Danışmanlık, E-Ticaret Hukuku,E-Ticaret Yazılımı
21 Kasım 2020 gonulyuksel

Home Office Çalışmada Başarılı Olmanın Sırları

Son yılların adından sıkça söz ettiren çalışma şekli home office, COVID-19 salgınının da artmasıyla birçok şirketin iş modeli haline geldi. Ek iş olarak evden çalışma ya da işi evden yürütme kulağa her ne kadar hoş gelse de başarılı bir süreç için en az ofis ortamı kadar özen gerektiren bir çalışma disiplini içeriyor. Planlamadan çalışma ortamınıza kadar her şeyi kitabına uygun hale getirmeniz başarı ortalamanızı ve işinizde aranan yüz haline gelmenizi sağlıyor. Datafark ekibi olarak home office çalışmada başarılı olmanın sırlarını sizler için derledik. Gelin başarıya giden adımları birlikte inceleyelim!

  1. Çalışma Alanınızı Düzenleyin

Home office çalışmanın avantajlarından biri çalışma alanınızı kendiniz düzenleyebilmenizdir. Uzun saatler bilgisayar başında olacağınız için ilk olarak çalışma odanızın havalandırmasına ve güneş ışığı almasına dikkat etmeniz gerekir. Diğer taraftan ilginizi dağıtacak karmaşık desenlerden kaçınarak dinlendirici, sade renklerin olduğu bir duvar önü bilgisayarınız için uygun bir alan olacaktır. Ofis ortamından uzak olacağınız için motive olmanız için her zaman bir çalışma masasında olmaya özen göstermelisiniz. Bu sizi ofiste hissettirecek ve işinize daha fazla kanalize olmanızı sağlayacaktır.

 

  1. Planlı Olmaya Özen Gösterin

Evde çalışmanın verdiği rahatlık biriken ve aksayan işlere sebep olabilir. Bunun önüne geçmek için günlük, haftalık ya da aylık olarak “To Do List” oluşturmanız gerekir. Bu iş disiplini, işlerinizi zamanında yetiştirmenize ve size iş temposu kazandırmaya yardımcı olacaktır. Ayrıca planlanmış saat aralıkları, home office çalışırken kendiniz için bir mesai dilimi oluşturmanız için gereklidir. Bu sayede hızlı bir akış içinde başarı göstermeniz kaçınılmaz olacaktır.

 

  1. Kendinize Zaman Ayırın

Uzun çalışma saatleri ve iş yükü, home office çalışan bireyler için çoğu günlük aktiviteyi unutmasına ya da bu aktiviteler için gerekli zamanı ayıramamaya sebep olacaktır. Hatta bazı insanlar için öğün atlama, uzun saatler boyunca hareketsiz kalma, oldukça tehlikeli sağlık problemlerini beraberinde getiriyor. Home office çalışırken “break time” oluşturmak hem zihninizin hem de bedeninizin dinlenmesine yardımcı olacaktır. Motivasyonunuzun daha fazla artmasına ve kaliteli işler çıkarmanıza destek olabilecek bu minik detay, ilhamınızı da besleyici bir kaynaktır.

 

  1. Çalışma Alanınızda Yalnız Kalmaya Çalışın

Kalabalık bir aileye sahipseniz home office çalışmak biraz zorlayıcı olabilir. Skype toplantılarında, önemli telefon görüşmelerinizde aile bireylerinizden biri mutlaka şarkı söyleyerek odaya girecektir. Tecrübe konuşuyor diyebiliriz! Bu yüzden aile bireylerinizi bu sürece hazırlamanız gerekiyor. Basit sınırlar çizerek ve çalışma programlarınızı onlarla paylaşarak anlayışlı olmalarını talep edin. Çalışma odanızı seçerken evin en sessiz, gürültüden uzak odasını belirleyin.

 

  1. Çalışma Arkadaşlarınız ile İletişimde Kalın

Ofis ortamından ayrı olmak iş motivasyonunuzu olumsuz da etkileyebilir. İş birliği ve iş geliştirme açısından ekip arkadaşlarınızla iletişimde kalmak, hatada en az iki kez görüntülü görüşme portallarından toplantı yapmak motive edici olacaktır. Diğer taraftan eğer düzenlenen herhangi bir konferans, iş etkinliği ya da kaynaştırıcı aktiviteler olursa katılmaya özen gösterin. Hem yeni iş imkanları, yeni insanlar ve yeni fikirler elde edeceğiniz hem de iş ilişkilerinizi geliştirebileceğiniz tüm fırsatları değerlendirin.

 

  1. Pijamalarınızla Çalışmayın 😊

Evden çalışmak oldukça konforlu bir çalışma modeli olduğu için pijamalarla çalışmak da bu işin kombinasyonu gibi hissettirebilir. Bu salaşlığın iş disiplininizi olumsuz yönde etkileyeceğini biliyor muydunuz? Ofise giderken yaptığınız hazırlıklar kadar hummalı bir hazırlık olmasa da rahat, şık ve özenli olmaya gayret edin. Bu gerçekten sizi iyi hissettirecektir. Son yılların popüler videolarının arasında karşılaşmışsınızdır. Online görüşmelerde çoğu çalışan üstünde gömlek altında pijama ile durumu tiye almıştı. Ancak siz her an her şeye hazırlıklı, başarılı bir çalışan olacağınız için bu durumu dikkate alacağınızdan eminiz!

 

Her ne kadar basit görünse de fark yaratabilmek ve daimî başarılar elde edebilmek için home office çalışmanın inceliklerini bilmeniz yararınıza olacaktır. Kendinizi ev rahatlığında, ofis disiplininde bir çalışma hayatına motive etmeniz ve işleri baştan sıkı tutmanız da başarının vazgeçilmez basamaklarından biri olacaktır. Ya siz? Bu yeni nesil çalışma prensibi için hazır mısınız? Datafark ekibi olarak, home office çalışmada başarılı olmanın sırlarını sizlerle paylaştık. İş hayatınızın her anında size yardımcı olacak bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

, , ,