Online Satışta Yeni Ürün Analizi - E-Ticaret Hizmetleri, E-Ticaret Danışmanlık, E-Ticaret Hukuku,E-Ticaret Yazılımı
24 Kasım 2020 gonulyuksel

Online Satışta Yeni Ürün Analizi

Globalleşen dünya, değişen alışkanlıklar, ticarete yön veren yeni ürünler… E-ticaret her an kendini güncelleyen bir mecra olduğu için rakiplerinizle rekabet ederken, müşteri profilinizi de iyi tanımanız gerekiyor. Yeni bir ürüne talep oluşturabilmek ya da var olan talebi artırabilmeniz için tüm yolları bilmek, güvenli bir kazancın da adımları olacaktır.  Her bir adımda başarıyı yakalamak istiyorsanız sektör analinizi ve araştırmalarınızı çok iyi yapmalısınız. Ama nasıl? Datafark ekibi olarak, online satışta yen ürün analizi yöntemlerini sizler için hazırladık!

 

Hedef Kitlenizin Sorunlarına Hitap Edin!

Değişen Dünya standartları ile birlikte tüketicilerin de yaşam standartları değiştiği için, onların hayatını kolaylaştıracak, sorunlarını çözebilecek inovatif ürünler sunmayı deneyin. Yapacağınız araştırmalar sayesinde tüketicilerin sorun ve taleplerini belirlemeniz kolaylaşacaktır. Kitlelerin en dürüst olduğu yerlerden biri olan şikâyet siteleri ile işe başlayabilirsiniz. Burada sunacağınız ürün veya hizmetin ne yöne evrileceği hakkında bilgi sahibi olmanız kaçınılmazdır.

 

Online Pazar Yerlerinde Gezinin!

Günden güne artan online pazar yerlerindeki rekabet, birçok muadil ürünün de artmasına sebep oldu. Ancak her yeni ürün yeni bir müşteri demek değildir. Trendyol, Gittigidiyor, N11, Amazon, Aliexpress gibi başlıca online satış mecralarında bulunan çok satan ürünleri inceleyebilirsiniz. Unutmamalısınız ki, her satın alma da tek başına doğru veriyi elde etmenizi sağlamaz. Bu sebeple ürünler hakkında yapılan yorumlara da göz atmalısınız. Diyelim ki kırışıklıklara iyi gelen bir krem üretiyorsunuz. Rakip firmanın ürününde bulunan eksikleri tamamlayacak bir formül ile hem rakiplerinizi geride bırakabilir hem de rakip firmaların hedef kitlelerini doğrudan kendi markanıza yönlendirebilirsiniz.

 

Markanızın Kârını Gözetin

Yatırım yapacağınız her iş için zaman-emek- para analizini çok iyi yapmanız gerekiyor. Çünkü rekabet ortamında sizi geldiğiniz noktaya ya da daha geriye döndürecek bir yatırım yapmak iyi bir adım olmayacaktır. Bunun için her ürünün şirketinize bırakacağı kâr marjını inceleyerek işe başlayın. Yüksek kâr marjına sahip ürünler şirketinizi kısa sürede yükselişe geçirecek yöntemlerden biridir.

 

Yeniliklerin Takipçisi Olun

Dünya üzerinde birçok ürün bulunsa da kendi bölgenize gelmesi zaman alabilir. Bu aracı firma neden siz olmayasınız? Ülkenizdeki sorunlara çözüm olabilecek, çok satacak ve beğenilecek son trend, inovatif ürünlerin araştırmasını yapın. Global gelişmeleri takip edebileceğiniz internet siteleri bulunmaktadır. Bu sitelerde her an üçüncü bir göz olmanız sizi öne taşıyacaktır. Bir yeniliğin öncüsü olmak marka değerinizi ve bilinirliliğinizi de artıracaktır.

 

Rakiplerinizi Araştırın

Evet, belki de ilk adımınız bu olmalıydı. Ancak her zaman için rakibiniz olabilecek 10 firmayı belirlemek önemli bir adımdır. Bu hem stratejilerinizi belirleme de hem de özgün olmanızda yardımcı olabilecek bir öngörüdür. Rakip firmaların müşterileri sizin potansiyel hedef kitleniz olabilir. Bu da sizin için filtrenizi daraltmada fayda sağlayabilir. Rakip firmanın ürünlerine gelen yorumlar, talepler ve hatta şikayetler dahi o firmanın stratejisine etki edecektir. Onlardan önce davranmak ise size!

 

Ürün Çeşitliliği İçin Araştırma Ekibinizi Oluşturun

Büyük çaplı araştırmalarda daha fazla ürünü aynı anda inceleyebilmek, çekirdek ekiple başarılı olamayabilir. Bu yüzden ister kategorilere bölerek ister sıralayarak ürünleri inceleme altına alabilecek büyük bir inceleme departmanı kurmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede birçok ürünü aynı anda analiz edebilir ve hedef kitlenizin ihtiyacı olan, sizin de kâra geçmenizi sağlayacak adımı atmış olursunuz.

 

E-Ticaret’e atılırken yapmanız gerekenler oldukça benzerlik gösteren ürün analizleri bugün birçok başarılı firmanın uyguladığı stratejilerden biridir. Hem değişen dünyaya ayak uydurmak, güncel kalabilmek hem de müşteri potansiyelinizi artırmak için yapabileceğiniz yüzlerce ürün analiz yöntemi bulunuyor. Bunlardan bazılarını sizlerle paylaştık. Unutmayın! Online pazar yerlerinde gücü strateji belirler. Ne kadar çok yatırım yaptığınız değil ne kadar doğru ve sağlam adım attığınız önemlidir. Siz de bu adımları izleyerek rakipleriniz arasında fark yaratabilir, markanıza değer katabilirsiniz.

, , , , ,