E-Ticaret Danışmanlığı - Datafark
Dijital Dünyaya Hoş Geldiniz

Geleceğin Şirketlerini Tasarlıyoruz

Datafark'ın uçtan uca çözüm üreten ekibi ile işletmenizin ihtiyacı olan e-dönüşüm hareketini birlikte başlatıyoruz.

Önce ANALİZ!

E-ticarete girmek istiyoruz. Bu çığ gibi büyüyen dünyada daha da fazla geç kalmadan başlamak istiyorsunuz. Daha ne bekliyorsunuz, hemen ürünlerinizi yükleyelim ve satışlarınızı uçuralım !!!!!!!

Bu sözleri çok duymuş olabilirsiniz. Fakat biz böyle cümleler kurmuyoruz. Her şeyden önce şunu bilmemiz gerekiyor. E-ticaret bir okyanustur. Okyanusta hayatta kalabilmek için de yeteneğe ve bu yeteneklere sahip olmak için de sabra ihtiyacınız vardır.

Derin sulara girmeden önce bir durum değerlendirmesi en önce yapılması gereken iştir. Bu yüzden Datafark uzmanlarımız ile önce firmanızı, sonra sektörünüzü, ardında satmak istediğiniz ürünleri inceliyoruz. Yola çıkmadan önce durum tesbiti yapıyoruz. Yol boyunca bize lazım olacak şeylerin listesini çıkartıyoruz. Unutmayın! Uzun ince bir yola çıkıyoruz, tabi ki de bir o kadar KAZANÇLI.

Strateji & Planlama

– ” Fazla mı abarttınız ? Yan komşum ürünleri internete koydu, şimdi kamyon kamyon ürün satıyor ”

Peki sonra ne oluyor ? Malum son. Neden ? Çünkü bu dünya o kadar hızlı ki, eğer doğru planlama, ürünlerinizi ve süreçlerinizde doğru maliyetlendirme sistemi kurmadan o malum kanallarda satışa başladığınızda bir anda öyle bir girdabın içine giriyorsunuz ki, zaten en uyguna sizin sattığınız bu ürünlerin günlük paketlemesinden arkadan size gönderilen faturaları takip bile edemiyorsunuz.

E-ticarette hedefiniz kendi “marka”nız olmalı. Bu yüzden her açıdan doğru stratejiye sahip olmanız gerekiyor. Akabinde süreçlere hakim bir şekilde planlamanızı yaparak bu sanal dünya da emin adımlarla markanızı inşa etmeniz gerekiyor. Unutmayın ; “Saman alevi gibi parlayıp, bir anda kaybolanlarla doludur e-ticaret. “

Önce “Marka”nız !

E-ticareti en az 4 farklı şekilde yapabilirsiniz. Bunlar ;

 • Sosyal medya ( facebook, instagram vs. )
 • Pazar yerleri (Hepsiburada, Trendyol, N11 vs.. )
 • Kendi web siteniz ( www.markaniz. com )
 • E-ihracat ( Sınır ötesi e-ticaret )

Bir işletmeniz ve ürünleriniz var ise e-ticarette olmanız gereken yer kendi inşa ettiğiniz alt yapı ile yükselteceğiniz “Marka“nızdır. Bu yüzden tüm kanallarda satış planlanmalı fakat uzun vadeli en doğru yatırımın kendi alt yapınız olduğunu unutulmamalıdır. Bu yüzden Datafark olarak süreci kendi alt yapınızın temellerini atarak başlatıyoruz.

Ürün ve Fiyatlandırma Stratejisi Olmazsa Olmaz!

Artık nasıl bir dünyaya girdiğimizi anladık, yol haritamızı çizdik ve kendi “Markamız”ın değerini anladık. Şimdi sıra ürünlerimize geldi. Bunun için yapmamız gerekenler ise şunlardır;

 • Pazara ve rekabet ortamına göre min-max fiyat stratejimizi belirliyoruz.
 • Pazarlama stratejimiz ile fiyatlama stratejimizi uyumlu hale getiriyoruz.
 • Geri dönüşümü en üst düzeye çıkarmak için doğru ürünlere odaklanıyoruz ve 80/20 (Pareto) kuralına maksimum düzeyde tabi oluyoruz.

Ürün Listeleme !

İsterseniz dünyanın en kaliteli ürününü üretin, isterseniz iyi bilinen markalı ürünler satın. Eğer ürünlerinizin ;

 • Yüksek kalitede resimlerini
 • Ürün ana başlığı ile alt başlığını
 • Doğru anahtar kelimeler ile SEO uyumlu ürün açıklamasını
 • Varsa kullanım şeklini anlatan videosunu
 • Doğru kategorilendirilmesini

sağlayamadıysanız eğer bu koca dünyada insanların ürününüzü bulmalarını boşa beklersiniz. Tek tek, ürün ürün, kelime kelime doğru işlemeyi yapmanız şarttır. Kopya içerik ile alıntı açıklamalar ile taklitten öteye geçemezsiniz.

Tüm Satış Kanalları İçin Hazırız !

Ve artık ürünlerimizi satışa çıkarmaya hazırız. Yolun başında belirlediğimiz stratejimiz ile hedeflediğimiz kanallarda satış sürecini başlatıyoruz. Öncelikle kendi sitemizde ardında da tüm sosyal mecra ve pazar yerlerinde ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz.
Burada önemli olan konu şudur ; ” Tüm pazar yerlerinin dili farklıdır, tek bir strateji ve yöntemle aynı anda tüm satış kanallarında satış yapılamaz ” her biri ayrı ayrı uzmanlıklar gerektirir. Gerek ürün listelemesinden, gerek satış yönetimine daha da önemlisi muhasebe yönetimine kadar ayrı ayrı özelliklere sahip bu satış kanallarında sizleri UZMAN pazaryeri satış uzmanlarımız ile yalnız bırakmıyoruz. Her biri kendi alanında uzman ekibimiz bu farklı kanallarda satışlarınızı en yüksek rakamlara çıkarmak için gece gündüz çalışmaktadır.

e-Ticaret Veri Analizi

Rakamlara hakim olamayan, işine hakim olamazveÖlçemeyen yönetemez”  felsefeleri ile rakamlara hakim olmanın önemini biliyoruz. Bu yüzden tüm süreçleri en ayrıntılı şekilde görebilmeniz için veri bu işte altın kıymetindedir.
 • Detaylı satış analizi.
 • Detaylı karlılık analizi.
 • İade ve kayıp, kaçak analizi.
 • Müşteri memnuniyet analizi
 • Site geri dönüşüm analizleri

ve daha bir çok kritik noktaların ölçülmesini sağlıyoruz.

Pazarlama “Stratejiden Taktiklere”

Ürünlerden satış kanallarına kadar bir çok aşamayı birlikte çözdük. Sitemizi en optimal şekilde düzenledik. Fakat ziyaretçiyi ve dolayısıyla potansiyel müşteri adaylarımızı sitemize nasıl çekeceğiz ? İşte tam burada dijital pazarlamanın önemi devreye giriyor. Google ve daha bir çok erişim kaynağının algoritmalarına kendinizi tam ifade edemezseniz eğer, ne trafik çekebilirsiniz ne de doğal sonucu olarak satış yapabilirsiniz. Bu yüzden bu süreçte dijital pazarlama ile 5 adımda trafik yakalama ve satış yapma sürecini başlatıyoruz ;
 • Farkındalık
 • Edinim
 • Dönüşüm
 • Elde tutma
 • Bağlılık

İçerik Üretimi !

İçerik, online hizmet veren tüm işletmeler için olmazsa olmaz öğelerden biridir. Söz konusu e-ticaret siteleri olduğunda ise içeriğin önemi çok daha fazla artmaktadır. E-ticaret stratejilerimizi tanımlarken, içerik hazırlama ve içerik paylaşımını stratejinizin merkezine yerleştiriyoruz. Çünkü ürünlerinizin özelliklerini ön plana çıkaran tüm içerikler, online dünyada kısa sürede ün kazanmanıza ve işlerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Online dünyanın dinamik yapısına ayak uydurabilmek için düzenli ve sürekli doğru içerikler üreterek “marka” değerinizi artırıyoruz.

E-posta ve SMS Pazarlama

E-mail pazarlama yöntemi halen önemini ciddi oranda korumaktadır. Etkili ve verimli e-mail pazarlama yöntemi ile müşterilerinize en doğru stratejik yaklaşımı birlikte sunuyoruz.

Müşterilerinizi doğru segmente edip, yüzlerce senaryo ile müşterileri sıkmadan onlara temas ediyoruz.

Sadakat Program Yönetimi

Size ulaşan, sitenize giren, sosyal medyada sizinle etkileşime geçmiş her bir müşteri adayı çok kıymetlidir. Müşterilerinizi doğal satın alma ihtiyaçlarını doğru analiz edip, onlara sunacağımız faydalar ile kendilerini sürekli ve sadık müşteri kitlesine dahil ediyoruz.

Bu program sayesinde sizleri sürekli takip eden, fırsatlarınızdan anında haberdar olan, yeni ürün ve hizmetlerinizi kaçırmayan bir kitle oluşturuyoruz.

Sosyal Medya Kampanyaları

Sosyal medya etkileşimi içerikten sonra gelen diğer bir önemli konudur. Kullanıcılar, artık sosyal medya üzerinde gördükleri popüler ürünlere yönelmektedir. Bu nedenle sosyal medyadaki varlığımız büyük önem arz ediyor. Doğru bir hedef kitle oluşturarak etkileyici pazarlama kampanyalarıyla görünürlüğünüzü üst düzeye çıkarıyoruz.

Online dünyada müşteriyi geleneksel basılı reklamlarla değil Instagram ve Facebook gibi kanallar üzerinden verilen reklamlarla yakalayabilirsiniz.

Bakım

Online dünyada güvenlik en büyük zaaflardan birisidir. Bu yüzden Datafark olarak en güvenli barındırma sistemlerini tercih ediyoruz. Ekibimizdeki teknik ve mühendislerimiz ile sürekli yazılım ve güvenlik yamaları ile kendimizi güncelliyoruz. Doğru back-up sistemleri ile de korkulu rüya görmüyor ve verilerinizi en güvenli şekilde yedekliyoruz.

7×24 Destek

Online dünya mesai saatleri kavramından uzaktır. Bu yüzden bizlerde sizlere her konuda 7×24 destek veriyoruz.
Gerek müşteri hizmetleri anlamında, gerekse yazılımsal ihtiyaçlarınızda Datafark olarak sürekli yanınızdayız.